Как да се подготвим за осиновяване на коте?
Ако вече си разгледал/а раздела ни с котета, очакващи осиновяване, и обмисляш възможността да осиновиш коте, следващата информация ще ти бъде полезна.
За да се радваш на щастливо и спокойно съжителство с коте, е добре да се подготвиш предварително в няколко основни насоки.
Научи повече за котките
Ако за пръв път ще имаш коте у дома, отдели време, за да се запознаеш с най-важното за тези животни. Прочети за режима на котките, храненето, хигиената, здравето им и как правилно да общуваш с тях.
Обособи безопасно и удобно място
Котето, което ще осиновиш, ще се нуждае от тихо и спокойно място, където да се чувства удобно и в безопасност, особено в първите часове и дни в новия си дом. Избери тиха стая или кът, където да поставиш легло и съдовете за храна и вода.
Добре е да предвидиш и място, където да може да се крие – кутия, кашон или мека пещера, за да се чувства защитено, докато свикне с новия си дом.
Набави си основните нужни материали и продукти
Започни с най-важните неща, винаги можеш да добавиш още аксесоари по-късно. Не купувай излишно много или твърде скъпи неща.
За начало подсигури следното:
- Купички за храна и вода
- Подходяща храна – можеш да се консултираш с продавачите в повечето големи магазини като дадеш информация за възраст и здравословно състояние на котето. Вземи малко от предложената храна, за да видиш дали тя ще допадне на котето.
- Котешка тоалетна и постелка (пълнеж) за нея – най-добре попитай каква тоалетна е ползвало котето досега и вземи същата, за да му бъде позната. В последствие вече ще можеш да експериментираш и при желание да я смениш с по-предпочитана.
- Легло или меко одеало за сън – много котки предпочитат просто одеало или друга мека настилка и не използват специалните легла и къщички. Имай това предвид и заложи на по-семпли и евтини пособия за начало.
- Няколко прости играчки за коте – консултирай се продавачите в магазина и избери нещо наистина семпло. В първите дни котето ще бъде под стрес и няма да има нужда от прекалено силно стимулиране. Дрънкащо топче или шумолящо меко животинче/мишле са напълно достатъчни.
- Четка за разресване на козината – може да се набави и по-късно, някои котета дори след адаптацията трудно позволяват да бъдат разресвани.
Подготви и обезопаси дома си
Котките са любопитни и обичат да изследват, затова е много важно да вземеш мерки за обезопасяване на дома си:
- Осигури добро затваряне на прозорците и вратите, при нужда, постави обезопасителни мрежи на прозорците
- Скрий електрическите кабели, за да предотвратш гризане
- Премахни опасни токсични растения като лилия, алое вера и други, които могат бъдат отровни за котето
- Затваряй капаците на тоалетните чинии, вратите на пералнята и миялната машина
- Премахни скъпи, чупливи или тежки свободно стоящи предмети, които котето може да събори и повреди
- Затваряй вратичките на гардероби и шкафове, където не искаш котето да има достъп и да прави пакости
Постави съдове за храна и вода и котешка тоалетна
Сложи купичките за храна и вода близо до мястото за почивка и уединение на котето. Котешката тоалетна трябва да бъде далеч от съдовете за храна и вода, също на спокойно и лесно достъпно място.
Ако котето е малко, е добре в първите дни да го ограничиш до една стая, за да се научи къде се намира тоалетната му.
Не забравяй да я почистваш най-малко веднъж на ден, за да осигуриш хигиена и комфорт на котето.
Потърси и се свържи с удобен ветеринарен лекар
Разбери къде се намира най-близката ветеринарна клиника в случай, че имаш нужда от помощ веднага след пристигането на котето вкъщи.
След като премине периода на аклиматизация (няколко дни до седмица), заведи котето на профилактичен преглед, за да обсъдиш с лекаря здравния му статус, необходимостта от поставяне на ваксини, издаване на здравен паспорт и други важни медицински грижи.
Бъди готов/a за периода на адаптация
Адаптацията на котето може да отнеме от няколко дни до седмица. През този период му осигури спокойствие и място за почивка, далеч от шумни и стресови ситуации. Нормално е в периода на адаптация котето да се страхува, да се крие и да избягва контакт с хора. Това поведение ще отмине, когато то свикне с новата среда и се почувства спокойно и в безопасност.
Подготви останалите членове на семейството, като обсъдите нуждите на котето и необходимите грижи и внимание към него.
Особено важно е да обърнеш внимание на малките деца – запознай ги с котето бавно и спокойно, обясни им, че то е живо същество, а не плюшена играчка. Включвай децата в ежедневните грижи като хранене или сипване на вода, ако е подходящо за тях.
С правилната подготовка и подход, осиновяването на коте може да бъде едно от най-хубавите решения, които си взимал/а. След успешната адаптация котето ще те дари с безброй незабравими моменти и ще стане верен приятел на цялото семейство.